"İleri" Sosyalist Hareket
Социалистическое движение "Вперёд"
Kuruluş tarihi 2005
Kapanış tarihi 2011
Merkez Moskova, Rusya
İdeoloji Sosyalizm, Troçkizm, sosyalist feminizm
Siyasi pozisyon Merkez sol
Uluslararası üyelik Dördüncü Enternasyonal
İnternet sitesi

«İleri» Sosyalist Hareket (Sozialisticheskoe Dvizhenie «Vpered»; Социалистическое движение «Вперёд»), Rusya'da sol radikal bir politik örgüt. 2005 yılında Rusya'da CWI (İşçi Enternasyonali Komitesi) şubesinden çıkan aktivistler tarafından kuruldu. «İleri» Sosyalist Hareket’in şubeleri birkaç Rusya şehrinde var.

İdeoloji

Örgüt programında «kendimizi bolşevizm devrim mirasının, Enternasyonal sol muhalefetin ve Dördüncü Enternasyonal’in halefleri olarak kabul ediyoruz» deniyor[1].

Politik faaliyet

Ana Faaliyetler: öğrenci ve işçi hareketi, Belediye Konut Ekonomisi reformuna, demokratik ve yurtaş haklarına tacize karşı direnç. Örgüt, 2006 kış ve ilkbaharında Moskova’da, Moskova bölgesinde, Saratov’da, Tyumen’de konut ödemelerinin yükselmesine karşı protestolarda aktif olarak yer aldı. Nisan ve mayıs aylarında Yaroslavldaki örgütün aktivistleri Holodmaş fabrikasının kapatılmasına karşı yapılan greve yardımcı oldular. Haziran ayında örgüte yakın şair Kirill Medvedev’in şiir dinletesi yapıldı, orada fabrikanın grev komitesine yardım olarak para toplandı. 2006 haziran ayında «İleri» Şelehov’da (İrkutsk bölgesinde) öğretmenlerin grevine destek kampanyası hazırladı. 2006 ilkbaharından beri «İleri» binalar aralarında yeşil alan bırakmazsızın yapılan inşaatlara karşı protestolarda etkin yer alıyor. Ayrıca Rusya hükümetinin eğitim reformuna karşı çıkıyor[2][3].

«İleri» bağımsız sendikal örgütlerle iletişimde bulunuyor (Tüm Rusya iş konfederasyonu, Rusya iş konfederasyonu, «İş savunma»)[4].

Örgütler arası ve enternasyonal iletişim

Bir de Fransız ve Alman Dördüncü Enternasyonal'in şubeleriyle (Devrim Komünist Ligası ve Devrim Sosyalist Ligası) temaslarda bulunuyor[5][6].

Yayınlar

Örgüt «İleri» gazetesi çıkarıyor. 2006 yılında bağımsız sendikalarla ve diğer profesyonel birliklerle beraber «Bağımsız Sendika» dergisini yayımlamaya başladı. Küreselleşme ve sosyal hareketler enstitüsüyle ve Tüm Rusya Iş Konfederasyonu ile beraber «Sol politika» dergisini çıkarıyor[7].

Kaynakça

Dış bağlantılar