1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği tarafından tüm dünyadaki Türkçe öğrenen öğrencilerin katıldığı Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın ilkidir.

17 ülkenin katılımıyla 15 Mayıs 2003'te gerçekleşmiştir. Temel ve orta seviye Türkçe dallarında 100'den fazla öğrenci katılmıştır.

Yarışan ülkeler

17 ülkenin tam listesi

1 Afganistan Afganistan
2 Arnavutluk Arnavutluk
3 Azerbaycan Azerbaycan
4 Bosna-Hersek Bosna-Hersek
5 Kazakistan Kazakistan
6 Kırgızistan Kırgızistan
7 Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım
8 Irak Irak
9 Kuzey Makedonya Makedonya
10 Moğolistan Moğolistan
11 Moldova Moldova
12 Flag of Azerbaijan.svg Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti
13 Flag of Bashkortostan.svg R.F. Başkurdistan
14 Flag of Tatarstan.svg R.F. Tataristan
15 Romanya Romanya
16 Tacikistan Tacikistan
17 Türkmenistan Türkmenistan

Yarışma sonuçları

Temel seviye

1 Kuzey Makedonya Makedonya Cüneyt LAPO
2 Kırgızistan Kırgızistan Munarbek ATÇABAROV
3 Azerbaycan Azerbaycan Anar MEMMEDOV
4 Irak Irak Nergis İSMET
5 Türkmenistan Türkmenistan Mehri AMANOVA
6 Arnavutluk Arnavutluk Dritan DEBROVA
7 Flag of Tatarstan.svg Tataristan Rüstem KIYAMOV
8 Moğolistan Moğolistan Bulgancimeg BAİSGALANT
9 Romanya Romanya Ralvca IORDACHE
10 Arnavutluk Arnavutluk Margena SADİKU
11 Afganistan Afganistan Hamidullah HÜRREMİ
12 Bosna-Hersek Bosna-Hersek Sultana YUSUPOVİÇ
13 Tacikistan Tacikistan Akmal ULUGOV
14 Kazakistan Kazakistan Almagül KANATİNA
15 Flag of Bashkortostan.svg Başkurdistan Şahid BAYRAMLI
16 Moldova Moldova Edgar TANİOGLO
17 Flag of the Crimean Tatar people.PNG Kırım Eldar KANATAYEV

Orta seviye

1 Tacikistan Tacikistan Muhiddin HAYDAROV
2 Kırgızistan Kırgızistan Erali PAYZİEV
3 Kuzey Makedonya Makedonya Emel ŞERİF
4 Flag of Bashkortostan.svg Başkurdistan Dinir İSKALOV
5 Azerbaycan Azerbaycan Elşad HASANOV
6 Irak Irak Bestun OSMAN
7 Kazakistan Kazakistan Dinara TOKMANBETOVA
8 Flag of Tatarstan.svg Tataristan Ramin AGAYEV
9 Moğolistan Moğolistan Losol ENHCARGIL
10 Arnavutluk Arnavutluk Julinda ABOLİ
11 Türkmenistan Türkmenistan İhlas SOVBETOV
12 Bosna-Hersek Bosna-Hersek Enes BRNİCANİN
13 Arnavutluk Arnavutluk Ndrigim GJİMİ
14 Romanya Romanya Mustafa İLİAS
15 Afganistan Afganistan Mesut HABİBİ
16 Moldova Moldova Oleg IVANOV
17 Flag of the Crimean Tatar people.PNG Kırım Ruslan İBRAİMOV

Dış bağlantılar