10.Altın Koza Film Festivali Afişi

1996 Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali, 7-13 Ekim 1996 tarihleri arasında düzenlenen Adana Altın Koza Film Festivali.

Jüri

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Adayları

Film Yönetmen
Yaban Nihat Durak
80. Adım Tomris Giritlioğlu
Kış Çiçeği Kadir Sözen
Işıklar Sönmesin Reis Çelik
Mum Kokulu Kadınlar İrfan Tözüm
Sen de Gitme Triandafilis Tunç Başaran
Yahya Kaptan Hilmi Yalçın
Düş, Gerçek, Bir de Sinema Tülay Eratalay
İstanbul Kanatlarımın Altında Mustafa Altıoklar

Ödüller

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması

Ödül Film Kazanan
En İyi Film Sen de Gitme Triandafilis Tunç Başaran
En İyi Yönetmen Sen de Gitme Triandafilis Tunç Başaran
En İyi Kadın Oyuncu Mum Kokulu Kadınlar
Sen de Gitme Triandafilis
Yasemin Alkaya
Olivia Bonavy
En İyi Erkek Oyuncu Mum Kokulu Kadınlar Halil Ergün
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Yaban Sanem Çelik
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Düş, Gerçek, Bir de Sinema Kenan Bal
En İyi Görüntü Yönetmeni Mum Kokulu Kadınlar Aytekin Çakmakçı
En İyi Senaryo Sen de Gitme Triandafilis Ayla Kutlu
Tunç Başaran
Jale Başaran
En İyi Film Müziği Mum Kokulu Kadınlar Can Hakgüder
En İyi Stüdyo Sen de Gitme Triandafilis Sinefekt
En İyi Kurgu Sen de Gitme Triandafilis Hilmi Güver
Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü İki Kadın
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü Sen de Gitme Triandafilis Tunç Başaran
Yılmaz Güney Özel Ödülü Sen de Gitme Triandafilis Ruhi Sarı
Türkan Şoray Özel Ödülü Mum Kokulu Kadınlar Hande Ataizi

Film Öyküsü Yarışması

Ödül Kazanan
Birincilik Ödülü Küçük Dünya (Barış Rumuzlu Dosya)
Orhan Kemal Özel Ödülü Sevgiyle Geri Dönüyorum (Flora Rumuzlu Dosya)
Jüri Özel Ödülü Hazine (Çözül Adlı Dosya)

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Ödül Film Kazanan
En İyi Konulu Film Babaanne Aydın Bulut
En İyi Belgesel Film Bıçak ve Tarağın Öyküsü
Halının Ezgisi
Hakan Aslan
Demet Toker
En İyi Deneysel Film Cin Hasan Deniz
Yılmaz Güney Özel Ödülü Mardin Gazel Kutlar
Dr. Yavuzer Çetinkaya Özel Ödülü Su Üstünde F. Çağdaş Kaya

Dış bağlantılar