1922 yılında Nikolaos Plastiras, Stylianos Gonatas ve Georgios Papandreu'nun Atina'ya girişi

11 Eylül 1922 Devrimi (Yunanca: Επανάσταση της 11ης Σεπτεμβρίου 1922), Türklere karşı Anadolu'da yenilen Yunan ordusu ve donanmasında başlayan bir ayaklanmadır.

Tarih

Anadolu'daki savaş devam ederken, Yunan halkının ve ordusunun önemli bir bölümünde, savaşa girilmesine neden olan kişilere karşı var olan nefret duygusu, savaşın kaybedilmesiyle daha da arttı. 28 Ağustos tarihinde Petros Protopapadakis başkanlığındaki hükümet istifa etti. Protopapadakis'in istifayla Nikolaos Triantafyllakos başkanlığında yeni hükûmet kuruldu.

9 Eylül'de Yunan ve yabancı gazeteler, Konstantin'i devirmek ve demokratik bir devlet kurmak için Ege adalarında bir hareketin oluştuğunu bildirdi.[1]

11 Eylül'de Albaylar başkanlığındaki bir Devrim Komitesi oluşturuldu. Albay Nikolaos Plastiras Sakız'daki, Albay Stylianos Gonatas da Midilli'deki ordunun temsilcisi olarak seçildi.

13 Eylül'de Yunan ordusu Anadolu'dan gemilerle Lavrion'a geldi. Ertesi gün, Kral Konstantin tahtını bırakarak İtalya'ya kaçmak zorunda kaldı. Tahta Konstantin'in oğlu II. Georgios geçti. 15 Eylül'de, devrim birlikleri Atina şehrine girdi. Bu olaydan sonra Atina'da Sotirios Krokidas  başkanlığında yeni bir hükûmet kuruldu.

Bu darbe ile 1924 yılında Yunan monarşisinin yerine ilan edilecek olan İkinci Helen Cumhuriyeti'nin önü açılacaktır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça