16. Ankara Uluslararası Film Festivali
Kuruluş Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı
Festival tarihi 3-13 Mart 2005

15. Ankara Uluslararası Film Festivali 17. Ankara Uluslararası Film Festivali

16. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-13 Mart 2005 tarihleri arasında Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen film festivali.[1]

Yarışma

Jüriler

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Adaylar

Film Yönetmen
Meleğin Düşüşü Semih Kaplanoğlu
Neredesin Firuze Ezel Akay
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Ahmet Uluçay
Korkuyorum Anne Reha Erdem
Yazı Tura Uğur Yücel
Hoşgeldin Hayat Ümit Elçin
Helin'in Hayalleri Nuray Şahin
Balans ve Manevra Teoman
Koru Kendini Ayşe Polat
Hayal Kurma Oyunları Yavuz Özkan
Gece 11:45 Ercan Durmuş

Kazananlar

Ödül Film Ödülü alan kişi
En İyi Film Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak Ahmet Uluçay
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü Yazı Tura Uğur Yücel
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü Meleğin Düşüşü
Koru Kendini
Semih Kaplanoğlu
Ayşe Polat
En İyi Yönetmen Korkuyorum Anne Reha Erdem
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Neredesin Firuze Demet Akbağ
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Yazı Tura
Korkuyorum Anne
Olgun Şimşek
Ali Düşenkalkar
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü Korkuyorum Anne Işıl Yücesoy
En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü Korkuyorum Anne Köksal Engür
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü Korkuyorum Anne Nilüfer Güngörmüş-Reha Erdem
En İyi Görüntü Yönetmeni Neredesin Firuze Hayk Kirakosyan
En İyi Sanat Yönetmeni Neredesin Firuze Naz Erayda
En İyi Özgün Müzik Yazı Tura Erkan Oğur
En İyi Kurgu Neredesin Firuze
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Mustafa Preşeva
Umut Veren Yeni Yönetmen Helin'in Hayalleri Nuray Şahin
Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Meleğin Düşüşü Tülin Özen
Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
Korkuyorum Anne
İsmail Hakkı Taslak-Kadir Kaymaz
Ozan Uygun
Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Helin'in Hayalleri Nuray Şahin

Ulusal Kısa ve Canlandırma Film Yarışması

Kazananlar

Ödül Film Ödülü alan kişi
Kurmaca Dalında En İyi Film Marlis Ozan Açıktan
Deneysel Dalda En İyi Film Uyku Sonra Övgü Gökçe
Canlandırma Dalında En İyi Film Animatölye
Seçici Kurul Özel Ödülü Kırıntı Arinsu Arslan

Ulusal Belgesel Yarışması

Kazananlar

Ödül Film Ödülü alan kişi
En İyi Belgesel Mandolinli Kız
En İyi İkinci Belgesel Akıntıya Karşı Orhan Kemal: Bereketli Topraklar Üzerinde
En İyi Üçüncü Belgesel Yarınım Aydınlık Olsun: Bir Gül, Bir Yaprak, Bir Damla
Seçici Kurul Özel Ödülü Kayıp Kentin İzinde

Aziz Nesin Emek Ödülü

Sanat Çınarı Ödülü

Kitle İletişim Ödülü

Kaynakça