"18 Miles Out"
The Walking Dead bölümü
The Walking Dead 2. sezon 10. bölüm ekran görüntüsü.jpg
Rick, Shane ile hararetli bir tartışmaya girerken.
Bölüm no. 2. sezon
10. bölüm
Yönetmen Ernest Dickerson
Senarist Scott M. Gimple
Glen Mazzara
Yayın tarihi 26 Şubat 2012 (2012-02-26)
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Triggerfinger"

The Walking Dead (2. sezon)

The Walking Dead bölümleri listesi

18 Miles Out (Türkçe18 Mil Ötede), kıyamet sonrası korku televizyon dizisi The Walking Dead 'in ikinci sezonunun onuncu bölümüdür. İlk olarak Birleşik Devletler'de 26 Şubat 2012 (2012-02-26)'de AMC'de yayımlanmıştır. Bölüm, Scott M. Gimple ile Glen Mazzara tarafından yazılmış ve Ernest Dickerson tarafından yönetilmiştir.[1] Bölümde, Rick Grimes (Andrew Lincoln) ve Shane Walsh (Jon Bernthal), Randall'ın (Michael Zegen) geleceğini tartışırken birbirleri ile kavgaya tutuşur. O sırada Greene çiftliğindeki grup, Beth Greene'in (Emily Kinney) intihar girişimi ile boğuşmaktadır.[2][3]

İntihar ve feminizm gibi temalar, "18 Miles Out" isimli bölümde yoğun olarak kullanılmaktadır. Gimple, Rick ve Shane'in can alıcı dövüş sahnesini bölümün senaryosuna eklerken, Dickerson dublör koordinatörü Lonnie Smith, Jr. ile birlikte bölümün koreografisi üzerinde çalıştı. 360 kilogramlık bir motosiklet, benzin deposunun boşaltılması sayesinde hafifletilerek bölümde kullanıldı. "18 Miles Out" aralarında Lauren Cohan (Maggie), Emily Kinney (Beth Greene), ve Michael Zegen'in de bulunduğu bir dizi oyuncunun yeniden dizide yer almasını sağladı.

"18 Miles Out", televizyon eleştirmenleri tarafından bölümün senaryosu ve karakter gelişimine yaptığı katkılardan dolayı olumlu karşılandı. Yayınlandığı gece 7.04 milyon kişi tarafından izlenen bölüm, Nielsen reytinglerine göre 18-49 yaş aralığı grubunda 3.8 puan alarak hem o günün hem de o haftanın en çok izlenen ikinci kablolu televizyon programı oldu.

Özet

Rick Grimes'ın (Andrew Lincoln) kurtardığı genç çocuk Randall'ın (Michael Zegen), yaralı bacağı tümüyle iyileşmiştir. Rick ve Shane Walsh (Jon Bernthal) onu bağlar ve kamyonetlerinin arkasına koyarak Hershel'in çiftliğinden aşağı yukarı 18 mil (29 kilometre) uzaklıktaki bir okula bırakmayı düşünmektedirler. Yolculukları sırasında Rick, Shane'i okulda Otis'e ne olduğunu ve ayrıca karısı Lori (Sarah Wayne Callies) ile aralarında neler geçtiğini sorar. Shane, tüm bunları kabul eder ve özür diler.O sırada Shane, Rick'in ailesini korumak adına Shane'in Otis hakkında verdiği kararı verebilecek cesareti olmadığını iddia eder. Rick bu duruma sinirlenir ve karısını, oğlunu ve henüz doğmamış çocuğunu korumak için her şeyi yapabilecek kapasitede olduğunu söyler.

Rick, yaklaşan kışı ve gün geçtikçe azalan cephaneliği korumayı gerekçe göstererek silah yerine daha fazla bıçak kullanmaları gerektiğini önerdikten sonra yeteri kadar güvenli görünen bir bina bulurlar ve Randall'ı bir bıçakla birlikte orada bırakırlar. Randall, Rick ve Shane'den hayatını bağışlamalarını ister ve bunu söylerken ayrıca Maggie Greene (Lauren Cohan) ve babası Hershell'i (Scott Wilson) tanıdığını da dile getirir. Bunu duyan Rick ve Shane, Randall'ın çiftliğin yerini bildiğinden şüphelenir. Shane, Randall'ı öldürmeye karar verir ancak Rick onu engeller. Randall konusunda ne yapacaklarını tartışan ikili kavgaya tutuşur. Kavga, Shane'in bir pencereye İngiliz anahtarı atması sonucu camın kırılması ile bina içerisinde bulunan büyük bir aylak grubunun dışarı çıkması ile sona erer. Üçlü aylaklardan kurtulmayı başarır. Rick Randall'ı kurtarır ve Shane'i bir okul otobüsünün içerisinde kapana kısılmış bir şekilde bırakır. Rick bir süre sonra fikrini değiştirir ve Shane'i okul otobüsünden kurtarmak için geri döner. Bir başına bırakılamayacak kadar tehlikeli olduğu için ikili, yeniden Randall'ın ellerini, gözlerini ve ağzını bağlayarak kamyonetin arkasına koyar. Rick, Shane'in grubun bir parçası olmaya devam etmek istiyorsa Rick'in sözünden çıkmaması konusunda Shane'i uyarır.

Çiftlik evinde, Lori, Maggie, ve Andrea (Laurie Holden), Maggie'nin küçük kardeşi Beth (Emily Kinney) ile ilgilenmektedir. Beth kendine gelmiştir. Maggie, Lori'ye, Glenn'in (Steven Yeun) kendisi olan ilişkisi sebebiyle bardaki silahlı çatışma sırasında kendine olan güvenini kaybettiği sırrını söyler. Lori, Maggie'den Glenn'i adam etmesini ister. Kadınlar, Beth'in intihara meyilli bir hal aldığını ve bu sebeple Beth'i gözlerinin önünden ayırmamaları gerektiğine karar verirler. Lori ve Andrea tartışmaya başlar zira Andrea, Beth'in hayatta kalıp kalmaması gerektiğine sadece kendisinin verebileceğine inanmaktadır ancak Lori buna kesinlikle karşı çıkmaktadır.

Andrea, Maggie'nin biraz ara vererek dinlenmesi gerektiğini de gerekçe göstererek Beth ile ilgilenme sorumluluğunu üzerine alır. Andrea, banyonun kapısını açık bırakır ve Beth'i odasında kilitleyerek Beth'in kendi kararını kendisinin vermesine önayak olur. Andrea, Beth'in acısının hiçbir zaman dinmeyeceğini söyler ancak Beth'in bu acı ile birlikte yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyler. Beth, banyodaki aynayı kırar ve kırık bir ayna parçası ile bileklerini kesmeye kalkar. Maggie ve Lori, bilekleri kanayan ancak çok kötü durumda olmayan Beth'i son anda kurtasrır. Andrea Beth'in durumunu kontrol etmek için eve geri gelir ancak eve girmesi Maggie tarafından engellenir. Andrea, Beth'in seçeneklerini gözden geçirmesine önayak olduğunu ve Beth'in intihar etmenin bir seçenek olmadığını öğrenmesine yol açtığını göstererek kendisini savunur. Maggie, Andrea'nın yaptıkları ile hemfikir değildir ve onun bir daha eve adım atmasına izin vermeyeceğini söyler.

Kaynakça

  1. ^ "Episode 10: 18 Miles Out". AMC. 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2012. 
  2. ^ Goldberg, Lesley (26 Şubat 2012). "'The Walking Dead' Dissection: Robert Kirkman Talks Confrontations and Growth". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2012. 
  3. ^ Collis, Clark (27 Şubat 2012). "'Walking Dead' writer Robert Kirkman talks about tonight's episode '18 Miles Out'". Entertainment Weekly. Time, Inc. 22 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2012. 

Dış bağlantılar