1920 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler sprint
YerVélodrome d'Anvers Zuremborg
Tarih9 Ağustos
Ülke sayısı11
Sporcu sayısı37
Madalya sahipleri
Altın madalya   Hollanda
Gümüş madalya   Büyük Britanya
Bronz madalya   Büyük Britanya
1908 1924

Erkekler sprint, 1920 Yaz Olimpiyatları'nda bisiklet programındaki kategorilerden biriydi.

Sonuçlar

1. Tur

1. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Henri Bellivier (FRA) 13.2
2  Christopher Dotterweich (USA)
3  William Taylor (CAN)
2. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Anthony Young (USA) 13.2
2  Maurice Peeters (NED)
3  Pietro Martinelli (ITA)
3. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Thomas Lance (GBR) 13.2
2  Binard (BEL)
3  Jack King (AUS)
4. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Léonard Daghelinckx (BEL) 13.2
2  Norman Webster (CAN)
3  Tjabel Boonstra (NED)
5. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Harry Ryan (GBR) 13.2
2  L'Empereur (BEL)
3  Jean Majérus (LUX)
6. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Horace Johnson (GBR) 12.6
2  Piet Ikelaar (NED)
3  Sammy Goosen (RSA)
7. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  James Walker (RSA) 13.6
2  Georges Paillard (FRA)
3  Vittorio Cavalotti (ITA)
8. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Henry Andersen (DEN) 13.6
2  George Thursfield (RSA)
3  William Beck (USA)
4  Herbert McDonald (CAN)
9. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Pierre Lanusse (FRA) 13.0
2  Albert White (GBR)
3  Axel Hansen (DEN)
10. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Fred Taylor (USA) 13.2
2  Georges Perrin (FRA)
3  Armido Rizzetto (ITA)
11. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  John Verhoeven (BEL) 13.2
2  Franco Giorgetti (ITA)
3  William Smith (RSA)
12. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Gerald Halpin (AUS) 12.6
2  Harold Bounsall (CAN)
3  Frans de Vreng (NED)

Çeyrek final

1. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Fred Taylor (USA) 13.0
2  Henri Bellivier (FRA)
3  Norman Webster (CAN)
2. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Gerald Halpin (AUS) 12.6
2  Anthony Young (USA)
3  L'Empereur (BEL)
3. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  George Thursfield (RSA) 13.2
2  Christopher Dotterweich (USA)
3  Thomas Lance (GBR)
4. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Maurice Peeters (NED) 13.2
2  Harold Bounsall (CAN)
3  John Verhoeven (BEL)
5. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Horace Johnson (GBR) 11.8
2  Pierre Lanusse (FRA)
3  Piet Ikelaar (NED)
6. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  James Walker (RSA) 13.6
2  Georges Perrin (FRA)
3  Léonard Daghelinckx (BEL)
7. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Albert White (GBR) 12.6
2  Henry Andersen (DEN)
3  Georges Paillard (FRA)
8. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Harry Ryan (GBR) 12.8
2  Franco Giorgetti (ITA)
3  Binard (BEL)

Repesaj

Repesaj yarı finali

1. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Henri Bellivier (FRA) 13.0
2  L'Empereur (BEL)
3  Norman Webster (CAN)
-  Anthony Young (USA) DQ
2. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Pierre Lanusse (FRA) 13.0
2  Henry Andersen (DEN)
3  Georges Paillard (FRA)
4  Piet Ikelaar (NED)
3. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Georges Perrin (FRA) 12.8
2  Léonard Daghelinckx (BEL)
3  Binard (BEL)
-  Franco Giorgetti (ITA) DNS
4. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Harold Bounsall (CAN) 13.4
2  Christopher Dotterweich (USA)
3  John Verhoeven (BEL)
4  Thomas Lance (GBR)

Repesaj finali

Sıra Sporcu Derece
1  Pierre Lanousse (FRA) 13.0
2  Harold Bounsall (CAN)
3  Georges Perrin (FRA)
4  Henri Bellivier (FRA)

Yarı final

1. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Horace Johnson (GBR) 14.8
2  George Thursfield (RSA) 15.2
3  Albert White (GBR) 15.3
2. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Harry Ryan (GBR) 12.6
2  Fred Taylor (USA) 15.2
3  Gerald Halpin (AUS) 15.2
3. Seri
Sıra Sporcu Derece
1  Maurice Peeters (NED) 12.6
2  Pierre Lanousse (FRA) 15.2
3  James Walker (RSA) 15.2

Final

Sıra Sporcu Derece
1  Maurice Peeters (NED) 13.0
2  Horace Johnson (GBR) 15.1
3  Harry Ryan (GBR) 15.1

Kaynakça