1956 Yaz Olimpiyatları'nda Erkekler 100 metre
YerMelbourne Cricket Ground, Melbourne, Avustralya
Tarih23-24 Kasım 1956
Ülke sayısı32
Sporcu sayısı65
Madalya sahipleri
Altın madalya   Amerika Birleşik Devletleri
Gümüş madalya   Amerika Birleşik Devletleri
Bronz madalya   Avustralya
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
atletizm
Athletics pictogram.svg
Pist yarışları
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler
800 m erkekler
1500 m erkekler
5000 m erkekler
10.000 m erkekler
80 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler
3000 m
hendekli
erkekler
4×100 m bayrak erkekler kadınlar
4×400 m bayrak erkekler
Yol yarışları
Maraton erkekler
20 km yürüyüş erkekler
50 km yürüyüş erkekler
Saha yarışları
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler
Kombine yarışlar
Dekatlon erkekler

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki erkekler 100 metre etkinliği 23-24 Kasım günlerinde, Melbourne'deki Melbourne Cricket Ground'da gerçekleştirildi. 32 ülkeden 65 sporcunun mücadele ettiği etkinliği, 10.5 (otomatik ölçümlere göre 10.62) saniyelik derecesiyle Amerikalı Bobby Morrow kazandı. 10.5 (otomatik ölçümlere göre 10,77) saniyelik derecesiyle Amerikalı Thane Baker gümüş madalya elde ederken, 10.6 (otomatik ölçümlere göre 10.77) saniyelik derecesiyle Avustralyalı Hec Hogan bronz madalyanın sahibi oldu.

Sonuçlar

Kullanılan kısaltmalar şu anlamları taşır:

Seriler

Her seride ilk iki sırayı alan atletler çeyrek finale yükseldi.

1. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Ira Murchison  Amerika Birleşik Devletleri 10.67
2 Jan Jarzembowski  Polonya 10.95
3 Hilmar Þorbjörnsson  İzlanda 11.12
4 Mario Colarossi  İtalya 11.14
5 René Ahumada  Meksika 11.26
6 Raja bin Ngah Ali  Malaya 11.41
2. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Mike Agostini  Trinidad ve Tobago 10.98
2 Luigi Gnocchi  İtalya 11.01
3 Titus Erinle  Nijerya 11.09
4 Jorge de Barros  Brezilya 11.15
5 Vanchak Voradilok  Tayland 11.78
6 Roba Negousse  Etiyopya 12.07
3. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Maurice Rae  Yeni Zelanda 10.84
2 Abdül Halik  Pakistan 10.97
3 Manfred Steinbach  Almanya Birleşmiş Takımı 10.99
4 Rafael Romero  Venezuela 11.14
5 Evaristo Iglesias  Küba 11.50
4. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Ben Nduga  Uganda 10.88
2 Ken Box  Büyük Britanya 10.96
3 Kyohei Ushio  Japonya 11.09
4 Kesavan Soon  Singapur 11.35
5 Jack Parrington  Kanada 11.62
5. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Marian Foik  Polonya 10.88
2 Boris Tokarev  Sovyetler Birliği 11.09
3 Franco Galbiati  İtalya 11.13
4 Tom Robinson  Bahamalar 11.30
5 Jalal Gozal  Endonezya 11.45
6 James Roberts  Liberya 11.45
6. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Manfred Germar  Almanya Birleşmiş Takımı 10.91
2 Ray Land  Avustralya 11.05
3 Keith Gardner  Jamaika 11.22
4 Alain David  Fransa 11.24
5 Emmanuel Putu  Liberya 11.44
6 Beyene Legesse  Etiyopya 11.94
7. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Leonid Bartenyev  Sovyetler Birliği 10.93
2 Béla Goldoványi  Macaristan 11.02
3 Clive Bonas  Venezuela 11.17
4 Gavin Carragher  Avustralya 11.36
5 Thomas Obi  Nijerya 11.47
6 Bjørn Nilsen  Norveç 11.58
8. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Hec Hogan  Avustralya 10.72
2 René Bonino  Fransa 10.96
3 Géza Varasdi  Macaristan 11.00
4 Akira Kiyofuji  Japonya 11.00
9. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Thane Baker  Amerika Birleşik Devletleri 10.93
2 Edmund Turton  Trinidad ve Tobago 11.38
3 Sinnayah Karuppiah Jarabalan  Malaya 11.56
4 Tan Eng Yoon  Singapur 11.63
10. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Stan Levenson  Kanada 10.94
2 Heinz Fütterer  Almanya Birleşmiş Takımı 11.10
3 João Pires Sobrinho  Brezilya 11.14
4 Joe Goddard  Trinidad ve Tobago 11.19
5 Oliver Hunter  Guyana 11.22
6 Gulam Razık  Pakistan 11.26
11. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Edward Ajado  Nijerya 11.01
2 Roy Sandstrom  Büyük Britanya 11.05
3 Dick Harding  Kanada 11.20
4 Muhammad Sharif Butt  Pakistan 11.26
5 Abebe Hailou  Etiyopya 11.54
6 Sneh Wongchaoom  Tayland 11.95
12. Seri
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Bobby Morrow  Amerika Birleşik Devletleri 10.90
2 Yuriy Konovalov  Sovyetler Birliği 11.04
3 David Segal  Büyük Britanya 11.19
4 Paiboon Vacharapan  Tayland 11.27
5 Lee Kah Fook  Malaya 11.84

Çeyrek final

Her seride ilk üç sırayı alan atletler yarı finale yükseldi.

1. çeyrek final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Bobby Morrow  Amerika Birleşik Devletleri 10.55 =OR
2 Mike Agostini  Trinidad ve Tobago 10.75
3 Maurice Rae  Yeni Zelanda 10.78
4 Béla Goldoványi  Macaristan 10.95
5 Heinz Fütterer  Almanya Birleşmiş Takımı 10.99
6 Ray Land  Avustralya 11.15
2. çeyrek final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Ira Murchison  Amerika Birleşik Devletleri 10.55 =OR
2 Abdül Halik  Pakistan 10.78
3 Yuriy Konovalov  Sovyetler Birliği 10.93
4 Luigi Gnocchi  İtalya 10.96
5 Edmund Turton  Trinidad ve Tobago 11.37
6 Ben Nduga  Uganda 12.95
3. çeyrek final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Hec Hogan  Avustralya 10.78
2 Boris Tokarev  Sovyetler Birliği 10.87
3 Stan Levenson  Kanada 10.93
4 Jan Jarzembowski  Polonya 10.98
5 Edward Ajado  Nijerya 11.02
6 Ken Box  Büyük Britanya 11.45
4. çeyrek final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Thane Baker  Amerika Birleşik Devletleri 10.62
2 Manfred Germar  Almanya 10.80
3 Marian Foik  Polonya 10.83
4 Leonid Bartenyev  Sovyetler Birliği 10.84
5 René Bonino  Fransa 10.96
6 Roy Sandstrom  Büyük Britanya 11.03

Yarı final

Her seride ilk üç sırayı alan atletler finale yükseldi.

1. yarı final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Ira Murchison  Amerika Birleşik Devletleri 10.79
2 Mike Agostini  Trinidad ve Tobago 10.79
3 Manfred Germar  Almanya Birleşmiş Takımı 10.85
4 Abdül Halik  Pakistan 10.93
5 Stan Levenson  Kanada 10.94
6 Yuriy Konovalov  Sovyetler Birliği 11.11
2. yarı final
Sıra Atlet Milleti Derece Notlar
1 Bobby Morrow  Amerika Birleşik Devletleri 10.52 =OR
2 Thane Baker  Amerika Birleşik Devletleri 10.61
3 Hec Hogan  Avustralya 10.62
4 Maurice Rae  Yeni Zelanda 10.68
5 Marian Foik  Polonya 10.84
6 Boris Tokarev  Sovyetler Birliği 10.91

Final

Final yarışı, negatif yönde 5,5 m/s hızla esen rüzgârla koşuldu.

Sıra Atlet Milleti Derece (elle) Derece (otomatik)
1., altın madalya sahibi Bobby Morrow  Amerika Birleşik Devletleri 10.5 10.62
2., gümüş madalya sahibi Thane Baker  Amerika Birleşik Devletleri 10.5 10.77
3., bronz madalya sahibi Hec Hogan  Avustralya 10.6 10.77
4 Ira Murchison  Amerika Birleşik Devletleri 10.6 10.79
5 Manfred Germar  Almanya Birleşmiş Takımı 10.7 10.86
6 Mike Agostini  Trinidad ve Tobago 10.7 10.88

Kaynakça