1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler grekoromen 79 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler grekoromen 79 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih3-6 Aralık
Ülke sayısı10
Sporcu sayısı10
Madalya sahipleri
Altın madalya   Sovyetler Birliği
Gümüş madalya   Bulgaristan
Bronz madalya   İsveç
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler grekoromen 79 kg müsabakaları 3-6 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. Sovyetler Birliği'ni temsil eden Giri Kartoziya altın madalyanın sahibi olurken, Bulgar Dimitar Dobrev gümüş, İsveçli Rune Jansson ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 3 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Viljo Punkari (FIN) 0 tuş  William Paterson (AUS) 3
 Giri Kartoziya (URS) 1 3-0  Rune Jansson (SWE) 3
 György Gurics (HUN) 1 2-1  Jim Peckham (USA) 2
 Johann Sterr (GER) 0 tuş  İsmet Atlı (TUR) 3
 Dimitar Dobrev (BUL) 0 tuş  Branislav Simić (YUG) 3

2. tur

Müsabakalar 4 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Rune Jansson (SWE) 3 tuş  Viljo Punkari (FIN) 3
 Giri Kartoziya (URS) 1 tuş  William Paterson (AUS) 6
 Jim Peckham (USA) 3 2-1  Johann Sterr (GER) 2
 György Gurics (HUN) 2 3-0  İsmet Atlı (TUR) 6
 Dimitar Dobrev (BUL) 0 bay geçti
çekildi  Branislav Simić (YUG) 3

3. tur

Müsabakalar 5 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Dimitar Dobrev (BUL) 1 2-1  Viljo Punkari (FIN) 5
 Rune Jansson (SWE) 4 2-1  Jim Peckham (USA) 5
 Giri Kartoziya (URS) 2 3-0  György Gurics (HUN) 5
 Johann Sterr (GER) 2 bay geçti

4. tur

Müsabakalar 6 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Rune Jansson (SWE) 5 3-0  Johann Sterr (GER) 5
 Giri Kartoziya (URS) 3 3-0  Dimitar Dobrev (HUN) 3

Final turu

Müsabakalar 6 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Dimitar Dobrev (BUL) 3-0  Rune Jansson (SWE)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Giri Kartoziya (URS)
2., gümüş madalya sahibi  Dimitar Dobrev (BUL)
3., bronz madalya sahibi  Rune Jansson (SWE)
4  Johann Sterr (GER)
5  György Gurics (HUN)
6  Viljo Punkari (FIN)
7  Jim Peckham (USA)
8  William Paterson (USA)
 İsmet Atlı (TUR)
10  Branislav Simić (YUG)

Dış bağlantılar