1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler grekoromen 87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler grekoromen 87 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih3-6 Aralık
Ülke sayısı10
Sporcu sayısı10
Madalya sahipleri
Altın madalya   Sovyetler Birliği
Gümüş madalya   Bulgaristan
Bronz madalya   İsveç
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler grekoromen 87 kg müsabakaları 3-6 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. Sovyetler Birliği'ni temsil eden Valentin Nikolayev altın madalyanın sahibi olurken, Bulgar Petko Sirakov gümüş, İsveçli Karl-Erik Nilsson ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 3 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Adil Atan (TUR) 1 2-1  Gyula Kovács (HUN) 2
 Valentin Nikolayev (URS) 1 3-0  Petko Sirakov (BUL) 3
 Dale Thomas (USA) 0 tuş  Eugen Wiesberger (AUT) 2
 Karl-Erik Nilsson (SWE) 1 3-0  Veikko Lahti (FIN) 3
 Bob Steckle (CAN) 1 2-1  Victor Macha (AUS) 2

2. tur

Müsabakalar 4 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Petko Sirakov (BUL) 4 2-1  Adil Atan (TUR) 3
 Valentin Nikolayev (URS) 2 3-0  Gyula Kovács (HUN) 5
 Veikko Lahti (FIN) 3 tuş  Dale Thomas (USA) 3
 Eugen Wiesberger (AUT) 3 tuş  Victor Macha (AUS) 5
 Karl-Erik Nilsson (SWE) 1 tuş  Bob Steckle (CAN) 4

3. tur

Müsabakalar 5 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Petko Sirakov (BUL) 4 tuş  Dale Thomas (USA) 6
 Valentin Nikolayev (URS) 3 3-0  Veikko Lahti (FIN) 6
 Karl-Erik Nilsson (SWE) 2 3-0  Eugen Wiesberger (AUT) 6
 Bob Steckle (CAN) 4 bay geçti

Final turu

Müsabakalar 6 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Petko Sirakov (BUL) 3-0  Karl-Erik Nilsson (SWE)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Valentin Nikolayev (URS)
2., gümüş madalya sahibi  Petko Sirakov (BUL)
3., bronz madalya sahibi  Karl-Erik Nilsson (SWE)
4  Bob Steckle (CAN)
5  Dale Thomas (USA)
6  Eugen Wiesberger (AUT)
7  Veikko Lahti (FIN)
8  Adil Atan (USA)
9  Victor Macha (AUS)
 Gyula Kovács (HUN)

Dış bağlantılar