1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler serbest 57 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih28 Kasım-1 Aralık
Ülke sayısı14
Sporcu sayısı14
Madalya sahipleri
Altın madalya   Türkiye
Gümüş madalya   İran
Bronz madalya   Sovyetler Birliği
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler serbest 57 kg müsabakaları 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. Türkiye'yi temsil eden Mustafa Dağıstanlı altın madalyanın sahibi olurken, İranlı Mehdi Yakubi gümüş, Sovyet Mihail Şahov ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 28 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Mustafa Dağıstanlı (TUR) 1 3-0  Minoru Iizuka (JPN) 3
 Tauno Jaskari (FIN) 1 3-0  Lee Allen (USA) 3
 Adolfo Díaz (ARG) 1 3-0  Omer Vercouteren (BEL) 3
 Fred Kämmerer (GER) 1 3-0  Tarashkeswar Pandey (IND) 3
 Mehdi Yakubi (IRI) 1 3-0  Mihail Şahov (URS) 3
 Din Zahur (PAK) 1 3-0  Geoffrey Jameson (AUS) 3
 Lee Sang-Gyun (KOR) 0 tuş  Ernesto Ramel (PHI) 3

2. tur

Müsabakalar 29 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Minoru Iizuka (JPN) 4 3-0  Tauno Jaskari (FIN) 4
 Mustafa Dağıstanlı (TUR) 1 tuş  Lee Allen (USA) 6
 Fred Kämmerer (GER) 2 3-0  Adolfo Díaz (ARG) 4
 Tarashkeswar Pandey (IND) 4 3-0  Omer Vercouteren (BEL) 6
 Mehdi Yakubi (IRI) 1 tuş  Geoffrey Jameson (AUS) 6
 Mihail Şahov (URS) 3 tuş  Ernesto Ramel (PHI) 6
 Lee Sang-Gyun (KOR) 1 tuş  Din Zahur (PAK) 3

3. tur

Müsabakalar 30 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Minoru Iizuka (JPN) 4 tuş  Adolfo Díaz (ARG) 7
 Mustafa Dağıstanlı (TUR) 2 3-0  Fred Kämmerer (GER) 5
 Mehdi Yakubi (IRI) 1 tuş  Tarashkeswar Pandey (IND) 7
 Mhail Şahov (URS) 3 tuş  Din Zahur (PAK) 6
 Lee Sang-Gyun (KOR) 1 bay geçti

4. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Minoru Iizuka (JPN) 5 3-0  Lee Sang-Gyun (KOR) 4
 Mustafa Dağıstanlı (TUR) 3 2-1  Mehdi Yakubi (IRI) 3
 Mihail Şahov (URS) 3 bay geçti

Final turu

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Mustafa Dağıstanlı (TUR) 3-0  Mihail Şahov (URS)
 Mehdi Yakubi (IRI) 3-0  Lee Sang-Gyun (KOR)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Mustafa Dağıstanlı (TUR)
2., gümüş madalya sahibi  Mehdi Yakubi (IRI)
3., bronz madalya sahibi  Mihail Şahov (URS)
4  Lee Sang-Gyun (KOR)
5  Minoru Iizuka (JPN)
6  Fred Kämmerer (GER)
7  Din Zahur (PAK)
8  Adolfo Díaz (ARG)
 Tarashkeswar Pandey (IND)
10  Tauno Jaskari (FIN)
11  Geoffrey Jameson (AUS)
 Omer Vercouteren (BEL)
 Ernesto Ramel (PHI)
 Lee Allen (USA)

Dış bağlantılar