1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler serbest 62 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih28 Kasım-1 Aralık
Ülke sayısı13
Sporcu sayısı13
Madalya sahipleri
Altın madalya   Japonya
Gümüş madalya   Belçika
Bronz madalya   Finlandiya
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler serbest 62 kg müsabakaları 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. Japonya'yı temsil eden Shozo Sasahara altın madalyanın sahibi olurken, Belçikalı Jef Mewis gümüş, Fin Erkki Penttilä ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 28 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Shozo Sasahara (JPN) 1 3-0  Muhammed Nazır (PAK) 3
 Bayram Şit (TUR) 0 tuş  John Elliott (AUS) 3
 Myron Roderick (USA) 1 3-0  Bálint Galántai (HUN) 3
 Nasır Giveçi (IRI) 1 3-0  Abe Geldenhuys (RSA) 3
 Erkki Penttilä (FIN) 0 tuş  Herbie Hall (GBR) 3
 Jef Mewis (BEL) 1 3-0  Ram Sarup (IND) 3
 Linar Salimullin (URS) 0 bay geçti

2. tur

Müsabakalar 29 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Shozo Sasahara (JPN) 2 2-1  Linar Salimullin (URS) 2
 Bayram Şit (TUR) 1 2-1  Muhammed Nazır (PAK) 5
 Myron Roderick (USA) 1 tuş  John Elliott (AUS) 6
 Abe Geldenhuys (RSA) 4 3-0  Bálint Galántai (HUN) 6
 Nasır Giveçi (IRI) 1 tuş  Herbie Hall (GBR) 6
 Jef Mewis (BEL) 2 3-0  Erkki Penttilä (FIN) 3
 Ram Sarup (IND) 3 bay geçti

3. tur

Müsabakalar 30 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Linar Salimullin (URS) 3 3-0  Ram Sarup (IND) 6
 Shozo Sasahara (JPN) 3 3-0  Bayram Şit (TUR) 4
 Myron Roderick (USA) 2 3-0  Abe Geldenhuys (RSA) 7
 Erkki Penttilä (FIN) 4 2-1  Nasır Giveçi (IRI) 3
 Jef Mewis (BEL) 2 bay geçti

4. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Jef Mewis (BEL) 3 3-0  Linar Salimullin (URS) 6
 Shozo Sasahara (JPN) 4 3-0  Myron Roderick (USA) 5
 Bayram Şit (TUR) 5 3-0  Nasır Giveçi (IRI) 6
 Erkki Penttilä (FIN) 4 bay geçti

Final turu

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Shozo Sasahara (JPN) hakem kararı  Jef Mewis (BEL)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Shozo Sasahara (JPN)
2., gümüş madalya sahibi  Jef Mewis (BEL)
3., bronz madalya sahibi  Erkki Penttilä (FIN)
4  Bayram Şit (TUR)
 Myron Roderick (USA)
6  Nasır Giveçi (IRI)
 Linar Salimullin (URS)
8  Ram Sarup (IND)
9  Abe Geldenhuys (RSA)
9  Muhammed Nazır (PAK)
11  John Elliott (AUS)
 Herbie Hall (GBR)
 Bálint Galántai (HUN)

Dış bağlantılar