1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler serbest 79 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih28 Kasım-1 Aralık
Ülke sayısı15
Sporcu sayısı15
Madalya sahipleri
Altın madalya   Bulgaristan
Gümüş madalya   Amerika Birleşik Devletleri
Bronz madalya   Sovyetler Birliği
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler serbest 79 kg müsabakaları 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. Bulgaristan'ı temsil eden Nikola Stançev altın madalyanın sahibi olurken, Amerikalı Dan Hodge gümüş, Sovyet Georgi Shirtladze ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 28 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Viljo Punkari (FIN) 0 tuş  Muhammed Faiz (PAK) 3
 Dan Hodge (USA) 0 tuş  George Farquhar (GBR) 3
 Bakshish Singh (IND) 1 3-0  William Davies (AUS) 3
 Bengt Lindblad (SWE) 1 3-0  Manie van Zyl (RSA) 3
 Johann Sterr (GER) 0 tuş  Nicolas Arcales (PHI) 3
 Nikola Stançev (URS) 1 3-0  Georgi Shirtladze (URS) 3
 Abbas Zendi (IRI) 1 3-0  Kazuo Katsuramoto (JPN) 3
 İsmet Atlı (TUR) 0 bay geçti

2. tur

Müsabakalar 29 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 İsmet Atlı (TUR) 0 tuş  Muhammed Faiz (PAK) 6
 Dan Hodge (USA) 1 3-0  Viljo Punkari (FIN) 3
 William Davies (AUS) 4 tuş  George Farquhar (GBR) 6
 Manie van Zyl (RSA) 4 3-0  Bakshish Singh (IND) 4
 Johann Sterr (GER) 0 tuş  Bengt Lindblad (SWE) 4
 Georgi Shirtladze (URS) 3 tuş  Nicolas Arcales (PHI) 6
 Kazuo Katsuramoto (JPN) 3 tuş  Nikola Stançev (BUL) 4
 Abbas Zendi (IRI) 1 bay geçti

3. tur

Müsabakalar 30 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 İsmet Atlı (TUR) 1 3-0  Abbas Zendi (IRI) 4
 Dan Hodge (USA) 1 tuş  William Davies (AUS) 7
 Bengt Lindblad (SWE) 4 tuş  Bakshish Singh (IND) 7
 Georgi Shirtladze (URS) 3 tuş  Manie van Zyl (RSA) 7
 Nikola Stançev (BUL) 4 tuş  Johann Sterr (GER) 3
 Kazuo Katsuramoto (JPN) 3 bay geçti

4. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Kazuo Katsuramoto (JPN) 4 3-0  İsmet Atlı (TUR) 4
 Dan Hodge (USA) 1 tuş  Abbas Zendi (IRI) 7
 Nikola Stançev (BUL) 4 tuş  Bengt Lindblad (SWE) 7
 Georgi Shirtladze (URS) 3 tuş  Johann Sterr (GER) 6

5. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Georgi Shirtladze (URS) 4 2-1  İsmet Atlı (TUR) 6
 Nikola Stançev (BUL) 4 tuş  Dan Hodge (USA) 4

Final turu

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Dan Hodge (USA) tuş  Georgi Shirtladze (URS)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Nikola Stançev (BUL)
2., gümüş madalya sahibi  Dan Hodge (USA)
3., bronz madalya sahibi  Georgi Shirtladze (URS)
4  İsmet Atlı (TUR)
5  Kazuo Katsuramoto (JPN)
6  Johann Sterr (GER)
7  Abbas Zendi (IRI)
 Bengt Lindblad (SWE)
9  William Davies (AUS)
 Bakshish Singh (IND)
 Viljo Punkari (FIN)
12  Manie van Zyl (RSA)
13  George Farquhar (GBR)
 Muhammed Faiz (PAK)
 Nicolas Arcales (PHI)

Dış bağlantılar