1956 Yaz Olimpiyatları'nda güreş - Erkekler serbest 87 kg
YerMelbourne, Avustralya
Tarih28 Kasım-1 Aralık
Ülke sayısı12
Sporcu sayısı12
Madalya sahipleri
Altın madalya   İran
Gümüş madalya   Sovyetler Birliği
Bronz madalya   Amerika Birleşik Devletleri
1952 1960
1956 Yaz Olimpiyatları'nda
güreş
Wrestling pictogram.svg
Serbest Grekoromen
  52 kg     52 kg  
  57 kg     57 kg  
  62 kg     62 kg  
  67 kg     67 kg  
  73 kg     73 kg  
  79 kg     79 kg  
  87 kg     87 kg
  +87 kg     +87 kg

1956 Yaz Olimpiyatları'ndaki güreş etkinliklerindeki erkekler serbest 87 kg müsabakaları 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında, Avustralya'nın Melbourne şehrindeki Royal Exhibition Building'de düzenlendi. İran'ı temsil eden Gulam-Rıza Tahti altın madalyanın sahibi olurken, Sovyet Boris Kulayev gümüş, Amerikalı Peter Blair ise bronz madalya kazandı.

Format

Yarışmacılar, beş ceza puanı elde ettikleri vakit elenmekteydi:

  • Tuş yaparak kazanma = 0 puan
  • Hakem kararıyla kazanma = 1 puan
  • 2-1'lik hakem kararıyla kaybetme = 2 puan
  • 3-0'lık hakem kararıyla kaybetme = 3 puan
  • Tuş olarak kaybetme = 3 puan

Sonuçlar

Lejant
5 ceza puanına ulaşıp elenen güreşçiler

1. tur

Müsabakalar 28 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Kevin Coote (AUS) 1 3-0  Bob Steckle (CAN) 3
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 0 tuş  Jan Theron (RSA) 3
 Peter Blair (USA) o tuş  Veikko Lahti (FIN) 3
 Adil Atan (TUR) 0 tuş  Mitsuhiro Ohira (JPN) 3
 Boris Kulayev (URS) 1 3-0  Viking Palm (SWE) 3
 Gerry Martina (IRL) 0 tuş  Spiros Defteraios (GRE) 3

2. tur

Müsabakalar 29 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Jan Theron (RSA) 4 3-0  Kevin Coote (AUS) 4
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 0 tuş  Bob Steckle (CAN) 6
 Mitsuhiro Ohira (JPN) 4 2-1  Veikko Lahti (FIN) 5
 Viking Palm (SWE) 4 3-0  Peter Blair (USA) 3
 Boris Kulayev (URS) 2 2-1  Adil Atan (TUR) 2
 Gerry Martina (IRL) 0 Bay geçti
Çekildi  Spiros Defteraios (GRE) 3

3. tur

Müsabakalar 30 Kasım'da gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Kevin Coote (AUS) 4 Tuş  Gerry Martina (IRL) 3
 Peter Blair (USA) 3 Tuş  Jan Theron (RSA) 7
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 3 Tuş  Mitsuhiro Ohira (JPN) 7
 Adil Atan (TUR) 3 2-1  Viking Palm (SWE) 6
 Boris Kulayev (URS) 2 Bay geçti

4. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Boris Kulayev (URS) 2 Tuş  Gerry Martina (IRL) 6
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 0 Tuş  Kevin Coote (AUS) 7
 Peter Blair (USA) 4 3-0  Adil Atan (TUR) 6

5. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 1 3-0  Boris Kulayev (URS) 5
 Peter Blair (USA) 4 Bay geçti

6. tur

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Puan Sonuç Kaybeden Puan
 Boris Kulayev (URS) 6 3-0  Peter Blair (USA) 7
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 1 Bay geçti

Final turu

Müsabakalar 1 Aralık'ta gerçekleştirildi.

Kazanan Sonuç Kaybeden
 Gulam-Rıza Tahti (IRI) 3-0  Peter Blair (USA)

Sıralama

Sıra Sporcu
1., altın madalya sahibi  Gulam-Rıza Tahti (IRI)
2., gümüş madalya sahibi  Boris Kulayev (URS)
3., bronz madalya sahibi  Peter Blair (USA)
4  Gerry Martina (IRL)
 Adil Atan (TUR)
6  Kevin Coote (AUS)
7  Viking Palm (SWE)
8  Mitsuhiro Ohira (JPN)
 Jan Theron (RSA)
10  Veikko Lahti (FIN)
11  Bob Steckle (CAN)
12  Spiros Defteraios (GRE)

Dış bağlantılar