1959 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası
Turnuva detayları
Ev sahibi ülke Şili
Tarih 16 Ocak - 31 Ocak
Takım 13 (? federasyondan)
Salon(5 ev sahibi şehirde)
Final sıralaması
Şampiyon  Brezilya (1. kez)
Turnuva istatistikleri
MVP Brezilya Amaury Antônio Passos
Sayı kralı Tayvan James Chen (20.1)
Resmî site

1959 FIBA Dünya Şampiyonası 16 Ocak - 31 Ocak tarihleri arasında Brezilya da düzenlendi. Brezilya, takımı tarihinde ilk kez altın madalya aldı.

Turnuvaya katılan takımlar

A Grubu B Grubu C Grubu

 Arjantin
Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti
Tayvan Çin Cumhuriyeti
 ABD

 Brezilya
Kanada Kanada
 Meksika
 Sovyetler Birliği

Bulgaristan Bulgaristan
Filipinler Filipinler
Porto Riko Porto Riko
 Uruguay

 Şili -Ev sahibi olduğu için final turuna direkt katıldı

İlk tur

Final turuna kalan takımlar
Klasman turuna kalan takımlar

A Grubu

Takım P. G Y A Y F
 ABD 6 3 0 271 204 +67
Tayvan Chinese Taipei 5 2 1 207 209 -2
 Arjantin 4 1 2 197 202 -5
Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti 3 0 3 179 239 -60
16 Ocak ABD Amerika Birleşik Devletleri 81 - 73  Arjantin Concepción, Şili
16 Ocak Chinese Taipei Tayvan 71 - 69 Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti Concepción, Şili
17 Ocak Arjantin Arjantin 65 - 52 Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti Concepción, Şili
17 Ocak ABD Amerika Birleşik Devletleri 81 - 73 Tayvan Chinese Taipei Concepción, Şili
18 Ocak Arjantin Arjantin 59 - 63 Tayvan Chinese Taipei Concepción, Şili
18 Ocak Birleşik Arap Cumhuriyeti Mısır 58 - 103  ABD Concepción, Şili

B Grubu

Takım P. G Y A Y F İlk eşitlik
Klasman için eşit takımlar
İkinci eşitlik
Sayı averajı için eşit olan takımlar>
 Brezilya 5 2 1 211 175 +36 1W-1L 133/125 = 1.064
 Sovyetler Birliği 5 2 1 229 199 +30 1W-1L 127/127 = 1.000
Kanada Kanada 5 2 1 169 174 -5 1W-1L 115/123 = 0.935
 Meksika 3 0 3 173 234 -61
16 Ocak Kanada Kanada 52 - 69  Brezilya Temuco, Şili
16 Ocak Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 73 - 64  Meksika Temuco, Şili
17 Ocak Kanada Kanada 54 - 51  Meksika Temuco, Şili
17 Ocak Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği 73 - 64  Brezilya Temuco, Şili
18 Ocak Kanada Kanada 63 - 54  Sovyetler Birliği Temuco, Şili
18 Ocak Meksika Meksika 50 - 78  Brezilya Temuco, Şili

C Grubu

Takım P. G Y A Y F
Bulgaristan Bulgaristan 6 3 0 217 174 +43
Porto Riko Porto Riko 5 2 1 209 194 +15
Filipinler Filipinler 4 1 2 192 220 -28
 Uruguay 3 0 3 181 211 -30
16 Ocak Filipinler Filipinler 68 - 59  Uruguay Antofagasta, Şili
16 Ocak Bulgaristan Bulgaristan 67 - 55 Porto Riko Porto Riko Antofagasta, Şili
17 Ocak Uruguay Uruguay 64 - 78 Porto Riko Porto Riko Antofagasta, Şili
17 Ocak Bulgaristan Bulgaristan 85 - 61 Filipinler Filipinler Antofagasta, Şili
18 Ocak Porto Riko Porto Riko 76 - 63 Filipinler Filipinler Antofagasta, Şili
18 Ocak Bulgaristan Bulgaristan 65 - 58  Uruguay Antofagasta, Şili

Klasman turu

D Grubu

Takım P. G Y A Y F
Filipinler Filipinler 4 2 0 145 120 +25
Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti 3 1 1 136 148 -12
Kanada Kanada 2 0 2 124 137 -13

E Grubu

Takım P. G Y A Y F
 Uruguay 4 2 0 105 95 +20
 Arjantin 3 1 1 123 117 +6
 Meksika 2 0 2 124 137 -13

İkinci tur

25 Ocak 12th place Kanada Kanada 64 - 56  Meksika Santiago, Şili
25 Ocak 10th place Birleşik Arap Cumhuriyeti Mısır 59 - 61  Arjantin Santiago, Şili
25 Ocak 8th place Filipinler Filipinler 78 - 70  Uruguay Santiago, Şili

Final

Takım P. G Y A Y F İlk eşitlik
Klasman için eşit takımlar
 Brezilya 11 5 1 472 382 +90
 ABD 10 4 2 372 382 -10
 Şili 8 2 4 393 446 -53 86-85
Tayvan Chinese Taipei 8 2 4 315 350 -35 85-86
Porto Riko Porto Riko 7 1 5 397 471 -74
 Sovyetler Birliği 11 5 1 365 264 +101
Bulgaristan Bulgaristan 10 4 2 372 382 -10
1959 Dünya Basketbol Şampiyonası Şampiyonu
Flag of Brazil.svg
Brezilya
Dünya Şampiyonu


En Değerli Oyuncu
Brezilya Amaury Antônio Passos

Final sıralaması

Sıra Takım
1  Brezilya
2  ABD
3  Şili
4 Tayvan Chinese Taipei
5 Porto Riko Porto Riko
6 Sovyetler Birliği
7 Bulgaristan Bulgaristan
8 Filipinler Filipinler
9  Uruguay
10  Arjantin
11 Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti
12 Kanada Kanada
13 Meksika Meksika

Şampiyonanın en iyi beşi

Sayı ortalaması (ppg)

  1. James Chen (Formosa) 20.1
  2. Juan "Pachin" Vicens (Porto Riko) 19.7
  3. Wlamir Marques (Brezilya) 18.6
  4. Jerry Vayda (ABD) 18
  5. Lio Jin Ron (Formosa) 16.7
  6. Dick Welsh (ABD) 16.4
  7. Viktor Radev (Bulgaristan) 15.25
  8. Amaury Pasos (Brezilya) 15.22
  9. Jose Angel Cestero (Porto Riko) 14.3
  10. Evelio Droz (Porto Riko) 13.7

Kaynakça