Hendek otobüs kazası
Lua hatası 471 satırında Modül:Konum_haritası: Boylam değeri saptanamadı.
Detaylar
Tarih 11 Ağustos 1965
Operatör Civan Turizm
Sebep Seyir halindeyken şaftı kırılan otobüsün yol kenarında bekleyen kamyona çarpması
İstatistikler
Ölüm 25
Yaralılar 17


1965 Hendek otobüs kazası, 11 Ağustos 1965 günü Sakarya'nın Hendek ilçesinde yolcu otobüsünün kimyevi madde yüklü tanker ile çarpışması sonucu meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 17 kişinin yaralandığı trafik kazası.

11 Ağustos 1965 sabahı İstanbul’dan Ankara’ya gitmekte olan Civan Turizm’e ait Özdemir Süer’in kullandığı yolcu otobüsü, saat 3:15 sularında Kargalıhanbaba köyü yakınlarında kasasında nitrik asit (kezzap) tankeri bulunan ve şaft arızası sebebiyle yol kenarına park etmiş olan Mustafa Filik’e ait kamyona arkadan çarpmıştır. Çarpmanın etkisiyle yolun sağ kenarına yuvarlanarak hasar gören tankerden sızan asit hem çevreye yayılmış, hem de otobüsün tutuşmasına sebep olmuştur.

Seyir esnasında uykuda olan otobüs yolcularından bazıları kaza ve ardından başlayan yangın sonucunda paniğe kapılarak otobüsü terk etmeye çalışırlarken, kamyondan sızmakta olan asit birikintisinin içerisine düşerek feci şekilde hayatlarını kaybetmişlerdir.

Olaya ilk olarak bölgede yaşayan köylüler ve Hendek 476. Hafif Ulaştırma Taburu’na mensup askerler müdahale etmişlerdir. Yolculardan 18’i asit birikintisinin içerisinde tamamen eriyerek, 7’si de aldıkları yaralar sonucu kaldırıldıkları hastanelerde hayatlarını kaybetmişlerdir. Aralarında A.B.D. ve Lübnan vatandaşlarının da olduğu 17 kişi kazadan yaralı olarak kurtulmuştur.

Asit birikintisinin içerisinde hayatlarını kaybeden kazazedelerin cesetlerinden arda kalan parçalar köylüler tarafından derhal olay yerinin yakınlarına gömülmüş, daha sonra burası “Trafik Şehitliği” adıyla anıt mezar olarak düzenlenmiştir.[1]

Kaynakça

  1. ^ "Milliyet - 12 Ağustos 1965 - MİLLİYET GAZETE ARŞİVİ". 19 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2020.